Як відомо, стаття 43 Конституції України гарантує кожному громадянинові право на працю – заробляти собі на життя, займатись трудовою діяльністю, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується, а також на належні безпечні та здорові умови праці й на заробітну плату, не нижчу від визначеної законодавством. При цьому слід мати на увазі, що легальні трудові відносини, оформлення трудових відносин між роботодавцями та найманими працівниками забезпечують останнім соціальні гарантії та матеріальні виплати під час: настання випадку втрати роботи; хвороби та тимчасової непрацездатності; призначення пенсії з урахуванням страхового стажу; вагітності та пологів, догляду за малолітньою дитиною; нещасного випадку на виробництві, професійного захворювання; інвалідності; оплачуваної відпустки.
Застерігаємо: нелегальна трудова діяльність – це відповідальність перед законом як роботодавця, так і працівника. Згода на роботу без належного оформлення трудових відносин – це добровільна відмова від забезпечення у повному обсязі гарантованого державою права на матеріальні виплати та соціальні послуги. Роботодавець, який платить зарплату «в конверті», оплату лікарняного та пенсію «в конверті» не принесе.
Якщо ж ви вирішили виїхати на роботу за кордон, варто пам’ятати про негативні наслідки нелегальної міграції: ризик опинитися на нелегальній роботі, замість прибутку – ув’язнення, депортація, штрафи; ризик стати жертвою торгівлі людьми; втрата професійної кваліфікації; морально-психологічні втрати: розрив родинних зв’язків, відсутність належного правового, соціального, медичного захисту.
Не погоджуйтесь працювати нелегально! Переконайте роботодавця, що необхідно офіційно оформити трудові відносини.
За законом трудовий договір між найманими працівниками та фізичними особами-роботодавцями повинен бути обов’язково укладений у письмовій формі (відповідно до статті 24 Кодексу законів про працю). При цьому роботодавець повинен довести до відома працівника інформацію про розмір, порядок і строки виплати заробітної плати, режим роботи, роз’яснити права і обов’язки та поінформувати під розписку про умови праці, наявність на робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів та можливі наслідки їх впливу на здоров’я, право на пільги і компенсації за роботу в таких умовах.
За інформацією щодо пошуку легальної роботи в Україні звертайтесь до спеціалістів центрів зайнятості.