Фахівці Чернівецького обласного центру зайнятості взяли участь в онлайн-тренінгу, на якому спілкувалися із американськими розробниками політики зайнятості ветеранів щодо практик працевлаштування демобілізованих військовослужбовців та адаптації учасників бойових дій до цивільного життя.
Ніколас Армстронг, виконавчий директор з досліджень та оцінки Інституту ветеранів та сімей військовослужбовців Університету Сіракьюса та Джон Бьорстлер, засновник некомерційної організації «Combined Arms» (США), яка надає послуги ветеранським громадським об’єднанням, поділилися досвідом інтеграції ветеранів до мирного життя, зокрема це і практики працевлаштування. Учасники дискусії дізналися про співпрацю уряду США, громадських організацій і приватних компаній у вирішенні питань ветеранів, зокрема щодо зайнятості.
Також говорили про самозайнятість ветеранів. Йшлося про можливості започаткувати власну справу, адже 10% ветеранів у США мають бажання відкрити свій бізнес.
На запитання заступниці директорки Чернівецького ОЦЗ Марії Кобєлєвої «У яку галузь вдалося працевлаштувати найбільше ветеранів?» Ніколас Армстронг відповів: «70% працюють на виробництві переважно у приватних компаніях, частина отримали роботу в державному секторі». Водночас ветеранам пропонують різноманітні освітні програми, які дають можливість отримати нові компетенції у сферах ІТ, фінансів, охорони здоров’я тощо з можливостями подальшого стажування та працевлаштування.
Окрім цього експерти розповіли як працюють задля інтеграції ветеранів у суспільстві після повернення з військової служби: вивчають потреби і проблеми колишніх військовослужбовців, розробляють законодавчі проєкти, серед яких є вже підтримані на державному рівні, просувають модель державно-приватного партнерства у вирішенні питань ветеранів, зокрема щодо працевлаштування тощо.
До дискусії долучився і Заступник Міністра у справах ветеранів України з питань європейської інтеграції Олексій Ілляшенко, який розповів про напрацювання уряду.
Питання працевлаштування демобілізованих військовослужбовців на часі і в Україні. Тож, знаючи стан ринку праці регіону, можна використати в роботі кращі напрацювання американських колег. Щодо Чернівецької області, станом на 1 вересня 2020 року на обліку служби зайнятості перебували 226 учасників АТО/ООС, серед них – 4 жінки. Загалом за січень – серпень 2020 року до Чернівецького ОЦЗ звернулися понад 600 осіб, 408 з них мали статус безробітного, 60 учасників АТО/ООС отримали роботу за сприяння служби зайнятості, а двоє – допомогу на випадок безробіття одноразово і відкрили власну справу.