11 жовтня 2017 року відбулася підсумкова нарада за результатами роботи Чернівецької обласної служби зайнятості за 9 місяців 2017 року за участі керівництва обласного та районних центрів зайнятості.
В.о. директора Чернівецького обласного центру зайнятості Любов Кожолянко окреслила основні досягнення у 2017 році та визначила перспективні завдання, наголосивши на посиленні роботи із роботодавцями, соціальними партнерами та органами влади.
«В умовах реформування місцевого самоврядування та децентралізації влади в Україні, перед Службою зайнятості стоїть питання оперативного реагування на виклики регіональних ринків праці, розвитку кадрового, фінансового, інфраструктурного потенціалу на новій територіальній основі з урахуванням створення громад. Тому з метою підвищення якості та ефективності послуг, що надаються Службою, забезпечення їх відповідності викликам сучасного ринку праці та потребам шукачів роботи і роботодавців, розпочата робота з реорганізації Служби. Ключовим принципом реорганізації Служби є створення соціальної сервісної служби для клієнтів: для роботодавців – це якісний та швидкий добір кваліфікаційних працівників, для безробітних та шукачів роботи – сервісна підтримка сприяння їх зайнятості та розвитку професійної кар’єри» - наголосила Любов Кожолянко.
За словами керівника обласного відомства, на даний час на ринку праці Чернівецької області спостерігаються позитивні
зміни, а також впровадження Регламенту роботи центрів зайнятості щодо задоволення потреб клієнтів позитивно вплинули і на можливості служби зайнятості щодо надання соціальних послуг клієнтам Служби.
В першу чергу спостерігається позитивна динаміка щодо зростання кількості вакансій на підприємствах, в установах та організаціях області. У звітному періоді підприємства, установи та організації області подали інформацію про наявність 10885 вакантних посад, що на 10,7% більше в порівнянні із січнем-вереснем 2016 року. Найбільше зростання кількості вакансій (від 22,5% до 29,6%) відбулося у Вижницькому районі, м.Чернівцях та Герцаївському районі).
Збільшення мінімальної заробітної плати до 3200 грн. сприяло зростанню середнього розміру заробітної плати у вакансіях із 2354 грн. у січні-вересні 2016 року до 4045 грн. у звітному періоді.
Позитивним є те, що за видами економічної діяльності, найбільша кількість вакансій знаходиться на підприємствах переробної промисловості (22,6%), сільському, лісовому та рибному господарствах (15,2%).
Станом на 1 жовтня 2017 року кількість актуальних вакансій склала 1458 одиниць, що 1,4 рази більше, ніж станом на 1 жовтня 2016 року.
Зростання кількості вакансій сприяло зниженню навантаження на одне вільне робоче місце на 3 особи (станом на 1 жовтня 2017 року – 4 особи на одне вільне робоче місце, на 1 жовтня 2016 року – 7 осіб на одне вільне робоче місце).
Водночас, начальник юридичного відділу Чернівецького обласного центру зайнятості Альона Чорней поінформувала про нормативно-правове забезпечення та основні аспекти проведення реорганізації в обласній службі зайнятості.
Директор Сорожинецького районного центру зайнятості Світлана Жар проаналізувала співпрацю центру зайнятості з об’єднаними територіальними громадами, зокрема, щодо кадрового забезпечення, організації громадських робіт.