8 вересня 2016 року в. о. директора Чернівецького обласного центру зайнятості Роман Криган і заступник директора-начальник відділу організації надання соціальних послуг Марія Кобєлєва зустрілися зі спостерігачами Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ (Організації з безпеки та співробітництва в Європі) в Україні – Деяном Георгіевські (Македонія), Рюне Кастбергом (Норвегія) та перекладачем Антоніною Канчій (Україна).
Основна мета візиту представників місії – обговорення питання зайнятості демобілізованих учасників антитерористичної операції та внутрішньо переміщених осіб. Зокрема, їх цікавили останні статистичні дані щодо працевлаштування осіб зазначених категорій, у тому числі, за якими спеціальностями та на які посади переважно працевлаштовуються колишні військовослужбовці та переселенці.
Роман Криган зазначив, що демобілізовані учасники АТО та внутрішньо переміщені особи були і залишаються особливими категоріями населення, обслуговування яких відбувається з особливою увагою. Їм надається увесь спектр послуг з профорієнтації, професійного навчання, підбору підходящої роботи, а також супроводу щодо здійснення підприємницької діяльності.
«З початку окупації АР Крим та проведення антитерористичної операції до обласної служби зайнятості відповідно до нової методики обліку осіб даної категорії з 1 травня 2014 року по 31 серпня 2016 року, звернулося за допомогою у працевлаштуванні 535 осіб. Обласна служба зайнятості сприяла працевлаштуванню 156 особам. За направленням служби зайнятості професійне навчання проходили 52 безробітних з числа внутрішньо переміщених, у громадських та інших роботах тимчасового характеру взяли участь 26 переселенців», – повідомляє в.о. директора обласного центру зайнятості.
Станом на 1 вересня 2016 року продовжують отримувати послуги обласної служби зайнятості 40 осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або районів проведення АТО, з них 35 осіб мають статус безробітного.
Також послугами обласної служби зайнятості скористалося 965 демобілізованих військовослужбовців (статус безробітного мали 952 особи), які брали участь в АТО, з них мали право на отримання допомоги по безробіттю 907 осіб. Працевлаштовано 117 осіб даної категорії.
Професійне навчання проходили 29 осіб, які після закінчення профнавчання працевлаштовані. Брали участь у громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру 43 особи. Станом на 1 вересня 2016 року продовжують перебувати на обліку 668 демобілізованих військовослужбовців із зони АТО, з них 655 осіб мають статус безробітного.
Марія Кобєлєва, у свою чергу, зауважила, що через брак на місцевому ринку праці підходящої роботи для осіб цієї категорії населення, фахівці служби зайнятості орієнтують їх на відкриття власної справи. Так, 8 безробітних отримали одноразово виплату допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності та виплати компенсації роботодавцю у розмірі єдиного соціального внеску – 2 безробітних даної категорії.
Крім того, центри зайнятості постійно проводять профорієнтаційну роботу, популяризуючи професію військовослужбовця і під час індивідуальної бесіди з кожним клієнтом, і на інформаційних семінарах, де поряд із висвітленням загальних питань зайнятості населення та стану ринку праці регіону спеціалісти-профінформатори доводять до відома шукачів роботи пропозиції військової служби за контрактом.
Довідково: 21 березня 2014 року ОБСЄ вирішила направити Спеціальну моніторингову місію громадських спостерігачів в Україну. На даний момент у складі Місії працюють 704 громадських неозброєних спостерігачів з більш ніж 40 країн-членів ОБСЄ, включаючи місцевих співробітників з України.
За результатами проведених зустрічей, спостерігачі Місії готують щоденні звіти для ОБСЄ та країн-учасниць (також доступні широкій громадськості та ЗМІ на офіційному сайті ОБСЄ англійською, українською та російською мовами за посиланням www.osce.org/ukraine-smm/reports), які у кінцевому підсумку увійдуть до загальної Доповіді, в якій буде представлено результати роботи Спеціальної моніторингової місії за увесь період її роботи в Україні.