На Путильщині дистанційно інформують безробітних щодо переваг легальної зайнятості та негативних наслідків неофіційних трудових відносин.

4 вересня 2020 року в Путильській районній філії Чернівецького обласного центру зайнятості фахівець з профорієнтації відділу активної підтримки безробітних Алла Горбан провела вебінар на тему «Запобігання нелегальній тіньовій зайнятості». У спілкування з безробітними онлайн взяли участь заступниця начальника відділу Путильського бюро безоплатної правової допомоги Тетяна Різак та головний державний інспектор праці Управління Держпраці в Чернівецькій області Параска Митрофан.

Фахівець з профорієнтації Алла Горбан закцентувала увагу учасників вебінару на перевагах легального працевлаштування, зокрема це – державні соціальні гарантії та страховий стаж, який необхідний для забезпечення відповідної пенсії у майбутньому.

Заступник начальника відділу Путильського бюро безоплатної правової допомоги Тетяна Різак розповіла про зростання штрафів за нелегальну працю та невиплату заробітної плати, а також поінформувала про наслідки виплати зарплати в «конвертах».

 Зокрема, існує ймовірність, що при неофіційних трудових відносинах

- вимагатимуть працювати понад норму, а, можливо, без вихідних, без додаткової оплати праці;

- не буде гарантованого розміру заробітної плати, зокрема, розміру тарифної ставки або посадового окладу працівника, доплат, надбавок та інших заохочувальних виплат;

- не буде ніяких соціальних гарантій, передбачених для працівника;

- не буде права на відпустку, в тому числі, і на відпустку в зв’язку з вагітністю, пологами і для догляду за дитиною;

- не буде права на оплату тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною;

- не буде права на достроковий вихід на пенсію (якщо робота пов’язана з шкідливими умовами праці);

- не буде права на охорону праці;

- не буде права на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань, та, як наслідок – на отримання страхових виплат у разі травмувань чи профзахворювань;

- працівник не матиме змоги зареєструватись в центрі зайнятості як безробітний та отримати відповідну допомогу;

- відсутність офіційних доходів може бути підставою для відмови у призначенні різного виду допомог та субсидій;

- фахівця можуть звільнити у будь-який момент, без виплати вихідної допомоги, а можливо, і без оплати за виконану роботу.

Отримати належний під час звільнення розрахунок в переважній більшості випадків вкрай складно, факт перебування в трудових відносинах з роботодавцем доведеться доводити у суді з допомогою свідків.

Головний державний інспектор праці Управління Держпраці в Чернівецькій області Параска Митрофан зазначила, що для суспільства поширення такого явища, як не укладені належним чином трудові відносини, призводить до:

- ненадходжень податків до місцевих бюджетів, які б спрямовувалися на вирішення соціальних потреб громадян, на реалізацію програм соціально-економічного розвитку території;

- нестабільності та невпевненості у майбутньому громадян (відсутність належного розміру пенсій, інших соціальних виплат);

- не наповнення фондів соціального страхування, що призводить до надмірного навантаження на них. Звісно, кожен сам вирішує – чи жити одним днем чи мати впевненість у майбутньому та бути захищеним соціально. Але хочеться ще раз нагадати – лише легальне працевлаштування гарантує людині її конституційні права.