В Чернівецькій міській філії обласного центру зайнятості проходять профінформаційні семінари на тему «Легалізація зайнятості. Ризики нелегальної трудової міграції».

         До нинішнього заходу долучилися Богдан Бойко, регіональний координатор уповноваженого ВРУ з прав людини в Чернівецькій області та Галина Кушнір, заступник начальника Управління Держпраці в Чернівецькій області.

         Йшлося про запобігання торгівлі людьми, зокрема при працевлаштуванні за кордоном. Адже відповідно до статистики у 2020 році трудове рабство випереджає сексуальне, більшість постраждалих це – чоловіки (трудова експлуатація), але трапляється і дитяча експлуатація – жебрацтво.

         Державні та громадські організації розробили програму допомоги постраждалим від торгівлі людьми. Під час перегляду відеопрезентації шукачі роботи дізнались, як реагувати та куди телефонувати, якщо постраждали від примусу фізичного та психологічного.

         Богдан Бойко зосередив увагу слухачів на необхідності збору інформації про фірми-посередники з працевлаштування за кордоном, підготовку особистих документів, таких як робоча або студентська візи, медичне страхування, контракт на працевлаштування або трудовий договір, телефони та адреси консульств України в країні перебування, копії особистих документів.       Також безробітні дізналися що робити у випадку втрати документів та куди звертатись по допомогу, як вберегтися від шахрайства при працевлаштуванні, в чому полягають переваги легальної зайнятості та чим загрожують нелегальні трудові відносини.

         Галина Кушнір, заступник начальника Управління Держпраці в Чернівецькій області, проінформувала присутніх про переваги легального працевлаштування, зокрема йшлося про

  • право на вільний вибір професії та місця роботи;
  • гарантоване отримання грошової винагороди за виконану роботу;
  • безпечні умови та дотримання режиму праці;
  • право на відпочинок;
  • захист від незаконного звільнення;
  • соціальний захист у випадку втрати працездатності та роботи.

         Доповідачка звернула увагу присутніх на те, що такі гарантії існують лише за умов офіційної, легальної зайнятості. Є випадки, коли роботодавці не укладають договір, а наймані працівники не наполягають на офіційному оформленні трудових відносин, отримуючи «тіньову зарплату». Не всі роботодавці сумлінно виконують свої обов’язки щодо сплати страхових внесків за своїх працівників навіть у тих випадках, коли декларується офіційна зайнятість та працевлаштування. Насамперед це стосується малих приватних підприємств, або фізичних осіб-підприємців. Така ситуація може кардинально впливати на право кожного отримувати соціальні виплати у майбутньому. Шукачі роботи дізнались про штрафні санкції щодо порушень при оформленні трудових відносин.