Муляр – це робітник, що бере участь у зведенні і ремонті житлових будинків, мостів, промислових та інших споруд із природних і штучних будівельних матеріалів.

Ремесло муляра — одне з найдавніших, історія цього заняття йде в глибину тисячоліть. З'явилось воно, певно, тоді, коли виникла знадоба будувати постійні житла в умовах нестачі деревних матеріалів, але при наявності каменю, як у Середземномор'ї, або глини, як, наприклад, у Стародавньому Межиріччі. Відомо, що ще в ІІІ тисячолітті до нашої ери жителі Месопотамії будували величезні храми-зикурати, для яких були потрібні мільйони цеглин. У землях з різними природними умовами мистецтво муляра формувалось різними шляхами: вплив справляли не тільки багатовікові традиції будівництва, але й характер матеріалу, що мався у розпорядженні будівельників. Так, брак якісного будівельного каменю в околицях Лондона зробив його «цегляним містом», а Париж тривалий час будували з «лютеційського вапняку», що у величезній кількості надавали каменярні Паризького басейну.

З'явлення монолітних каркасів, змінення технічних засобів зведення будівель не витіснили мурування. Досі професія муляра є одною з найбільш затребуваних на ринку праці. Поряд зі звичайним муляром, існує ще професія муляра-монтажника. Він здійснює не тільки мурування, а й установлення залізобетоних перекриттів, дахів, збірних конструкцій.

Зазвичай будь-яка будівля зводиться не з одного будівельного матеріалу, а відразу з декількох. Це може бути: керамзито-бетонні блоки, піноблок, газобетон, керамічна цегла, силікатна і т.д. Кожен кладочний елемент вимагає особливого підходу. Так кладка піноблоків сильно відрізняється від кладки вузьких пазогребневих плит. У кожному випадку потрібно своя техніка зведення стін. Хороший муляр вміє працювати з будь-яким матеріалом.

Якщо уважно придивитися до муляра, можна переконатися в тому, що його діяльність досить різноманітна. Кожен будівельний об'єкт не схожий на інший і вимагає від муляра різноманітних навичок.

Муляр повинен уміти:

– зводити і ремонтувати житлові будинки, мости, промислові та інші споруди з природних і штучних будівельних матеріалів;

– здійснювати кладку несучих стін, фундаменту, арок, зведень, колон, брати участь в установці віконних і дверних коробок;

– робити конопатку і заливку швів у збірних залізобетонних конструкціях;

– при кладці стін повинен витримувати необхідну товщину і рівність шва, перевіряти відповідність горизонтальності і вертикальності рядів проектним вимогам;

– проектувати зведення кутів і згинів стіни цілих, половинок і четвертинок цеглини;

– може брати участь в ремонті: залатує «дірки», при дотриманні «швів» і «стику» старої кладки;

– виробничі операції виконує за допомогою ручних інструментів: кельми, молоточка-кирки, ковша-лопати.

Муляр може працювати як у приміщенні, так і на відкритому повітрі (можливо, на висоті).

Високої продуктивності праці муляри досягають тільки при скоординованій роботі в бригаді і в парі, як правило, муляр працює разом з підручним робітником, що має нижчу кваліфікацію.

Необхідні індивідуально–психологічних особливості:

– добре розвинутий окомір при кладці цегли (також при викладанні напусків, виступів, поясів);

– розвинене почуття часу (оцінити положення цегли, товщину розчинної постелі і правильність інших операцій необхідно в обмежений відрізок часу);

– велика роль дії рук (треба тонко відчувати рівномірність тиску всієї площі цегли на розчин і дозувати зусилля);

– просторова уява, технічне мислення, стійка увага, наочно-образна пам’ять (для планування і контролю всієї роботи);

– мати хорошу підготовку з фізики, хімії, матеріалознавства.

Муляр повинен мати хоча б загальне уявлення по суміжних спеціальностях: монтажника і стропальника, професія каменяра достатньо складна і відповідальна.