Подробиці 30.03.2024

Ремені, кишені для бронежилета і спецодяг: підприємство на Буковині шиє військову амуніцію. На початку великої війни Лариса Зваричук розпочала власну справу, щоб допомогти українським захисникам. Зараз, завдяки програмі "єРобота" їй вдалося розширити своє виробництво. Загалом, лише цьогоріч на Буковині державними грантами скористалися вже майже сто підприємців.

З якими проблемами вони стикнулися - розкаже Ольга Лучек.

Кравчині занурені в роботу. Олена працює над елементами для розвантажувальних систем. Скільки вже відшила - жінка вже й не порахує.

Це закріпочний автомат, робимо клапани для розвантажувального пояса, дівчата дають заготівки, ми їх закладаємо в матрицю, в процесі перевіряємо сам автомат, як він працює, і так цілий день. Ми ж не можемо залишити їх правильно, це ж для них,

Це підприємство запрацювало у Сторожинецькій громаді у березні 2022. Лариса Зваричук пригадує, як приїхала з Києва до Буковини й вирішила допомагати нашим воїнам. З нуля відкрити власну справу було нелегко. Спершу мала лише 4 швейні машинки, згодом придбала ще декілька. А потім подалася і на грантову програму "єРобота".

Лариса Зваричук, директор швацького підприємства:

Грант дуже маленький - 250 тисяч, ми просто взяли на пробу подивитися як це, як ми справимося. Купили там 10 машинок і одну спецмашину.

Зараз тут вже кілька цехів з пошиття військової амуніції й кількадесят кравчинь.

20-річна Світлана - на фабриці з дня її відкриття. Спершу - як швачка, а нині - технолог. Дівчина показує вироби підприємства - одяг та спорядження.

Світлана, технолог швацького підприємства:

Це пояс розвантажувальний з молями, сумка індивідуальна для кожного солдата, шили ми також костюми, куртки, чохли на каски, портупейки.

Роботу ділять на багато етапів - кожна працівниця робить своє. Вероніка має справу з лазерним верстатом.

Вероніка, наладчиця швацького підприємства:

До цього ми різали вручну, а цим ідеально, дуже добре, все в комп'ютері, він не робить ніяких помилок.

У підприємства є замовлення і від держави, і від приватних організацій. Тому в планах розширення асортименту та створення нових робочих місць.

Лариса Зваричук, директор швацького підприємства:

Хочемо зробити свій бренд, нам потрібно буде зробити якісь деталі, от у нас молодий колектив, зараз будуть розробляти, може будемо брати участь у грантах по навчанні.

Загалом від минулого року мікрогрантом скористалися понад 300 буковинців, які загалом отримали майже 100 мільйонів гривень. І у Чернівецькій області вдалося створити майже тисячу нових робочих місць.

Любов Кожолянко, директор Чернівецького обласного центру зайнятості:

Переважна більшість у нас беруть на відкриття та розширення грантів підприємницької діяльності - це у сфері торгівлі та, як не дивно, ремонту автотранспорту. Це у нас от такі лідери. На другому місці - сфера громадського харчування - це наші пекарні, кав'ярні.

Цьогоріч на Буковині є вже 60 позитивних рішень за урядовою програмою. 10 підприємців відкриють свою справу вперше, а решта - розширюють бізнес.