Торгівля відіграє величезну роль в історії розвитку суспільства ще з часів сивої давнини. Саме торговці часто відправлялися у заморські подорожі в пошуках незвичних товарів. Торгове ремесло - одне з найдавніших занять людини. Воно з'явилося тоді, коли були придумані перші гроші, і людям необхідно було обміняти товар на товар чи товар на гроші. Довгий час центральною фігурою у торгівлі залишався купець, який їздив по містах, продавав, купував, перепродавав. Іншою значною фігурою в торгівлі після купця був прасол-скупник, який їздив по селах та скуповував сільськогосподарські продукти, рибу, а потім формував з них партії та вигідно продавав їх більш заможним торговцям.

Протягом багатьох століть основним видом торгівлі була пересувна торгівля, з її розвитком з’явилися магазини. Слово «магазин» прийшло до нас з Арабського Сходу. В перекладі воно означає складське приміщення для зберігання будь – яких товарів. Головна діюча особа магазину це продавець – особа, яка виступає посередником між виробником товару і покупцем.

Виконуючи роль посередника між виробниками продовольчих товарів та покупцями, продавець має багато обов’язків: стежить за якістю та відповідністю вартості продукції, перевіряє реквізити чеку, стежить за своєчасним поповненням запасів товару на полицях, термінами його реалізації, перевіряє кількість, сортність, ціну товару, відповідність маркування, оформляє прилавкові вітрини тощо. Продавець приймає товари; перевіряє заповнення тарних одиниць, їх кількість та вагу, підраховує штучні товари, перевіряє якість за результатами зовнішнього огляду; забезпечує зберігання товарів за кількістю та якістю; готує товари до продажу; розміщує і викладає товари за групами, видами, сортами з дотриманням правил товарного сусідства; готує робоче місце до роботи: встановлює і перевіряє справність ваговимірювальних приладів, реєстраторів розрахункових операцій, виробничого інвентарю, інструментів; консультує покупців про властивості, смакові особливості, кулінарне призначення та харчову цінність товарів; нарізає, зважує і упаковує товари, підраховує вартість покупки, перевіряє реквізити чека, видає покупку; підраховує гроші, здає їх у встановленому порядку.

Тобто продавець – ключова фігура в торговому залі. Весь робочий день він спілкується з покупцями магазину, тому професія вимагає від кандидата володіння різнобічною інформацією про товари та їхні споживчі характеристики.

Спеціалізація продавця визначається видом товарів, з якими він працює. Серед продовольчих товарів виділяють м'ясну і рибну продукцію, бакалію, кондитерські та кулінарні вироби, овочі і фрукти, хліб та хлібо-булочні вироби.

Матеріальна відповідальність є однією з умов роботи в торгівлі. Кожен працівник щоденно неначе складає іспит на чесність і порядність.

Продавець – це кваліфікований консультант покупця, його добрий порадник. Нинішній працівник торгівлі – це ініціативна, самостійна в прийнятті рішень особистість, яка відзначається оперативністю, творчим підходом до вирішення всіх питань, пов’язаних із продажем товару та збільшенням товарообігу.

Для успішного виконання роботи продавець повинен мати добре розвинені комунікативні якості, уміти легко вступати в контакт, виявляти побажання покупця, дохідливо пояснювати. Необхідні висока емоційна стійкість, працездатність, оперативність, добре розвинена пам’ять, тактильна та зорова чутливість, уява, високий ступінь розподілу і переключення уваги, витримка, артистичність.

Ринок праці потребує продавців. Сучасний продавець – це і товарознавець, і маркетолог та ініціативна, самостійна, професійно освічена людина. Сучасний професійний продавець – це кваліфікований спеціаліст у галузі товарознавства, консультант і помічник покупця.