Сестра медична – фахівець, який яка належить до середнього медичного персоналу в лікувальних закладах.

Перші медичні сестри працювали при церквах і їх називали сестрами милосердя, а саме слово «сестра» означало спорідненість не кровну, а духовну. Морально-етичні аспекти грали основну роль в діяльності сестри милосердя в усі часи. Жінки, черниці або мирянки, присвячували все своє життя цьому високому служінню.

В XI столітті в Нідерландах, Німеччині та ін. країнах з'явилися громади жінок та дівчат для догляду за хворими. У XIII столітті графиня Єлизавета Тюрінгенська, пізніше зарахована до лику святих, побудувала на свої кошти госпіталь, а також організувала притулок для підкидьків і сиріт, і сама ж у ньому працювала. В її честь була заснована католицька громада Єлізаветінок. У мирний час сестри-монахині доглядали тільки за хворими жінками, а у воєнний - і за пораненими воїнами. Також вони доглядали за хворими на проказу. У 1617 році у Франції священик Вікентій Поль організував першу громаду сестер милосердя. Він вперше запропонував цю назву - «сестра милосердя», «старша сестра. На чолі громади стояла Луїза де Маріллак, яка організувала спеціальну школу для навчання сестер милосердя і доглядальниць. Подібні громади стали створюватися у Франції, Нідерландах, Польщі та інших країнах.

Засновниця професії сестри милосердя Флоренс Найтінгейл дала визначення сестринської справи як одного з найдавніших мистецтв і однією з наймолодших наук, яка концентрується на турботі про пацієнтів. 24 червня 1860 р. у Лондоні при госпіталі Св. Томаса була відкрита перша в світі школа сестер милосердя під керівництвом Найтінгейл. Вихованки цієї школи отримували ґрунтовну наукову підготовку. Під професійними цінностями розуміли повагу до особистості пацієнта, його честі, достоїнства і свободи, вияв уваги, любові і турботи, збереження конфіденційності, а також дотримання професійного обов'язку. Не випадково девізом першого почесного міжнародного сестринського суспільства стали слова: Любов, Мужність, Честь.

Вищою оцінкою професійного служіння медичної сестри є медаль імені Флоренс Найтінгейл, заснована Міжнародним комітетом Товариства Червоного Хреста і Червоного Півмісяця. Цієї нагороди були удостоєні багато українських медичних сестер.

Функціональні обов'язки. Сестра медична - здійснює професійну діяльність під керівництвом лікаря. Проводить прості діагностичні, лікувальні і фізіотерапевтичні процедури. Застосовує лікарські засоби для зовнішнього, ентерального і парентерального введення в організм пацієнта. Готує хворих до лабораторного, рентгенологічного, ендоскопічного та ультразвукового обстеження. Складає добові меню та виписує порційні вимоги, годує тяжкохворих. Виконує санітарне оброблення хворого, готує і застосовує дезінфекційні розчини. Володіє прийомами реанімації, вміє надати допомогу при травматичному пошкодженні, кровотечі, колапсі, отруєнні, утепленні, механічній асфіксії, анафілактичному шоці, опіках, відмороженні, алергічних станах. Веде медичну документацію. Бере активну участь в поширенні медичних знань серед населення. Дотримується принципів медичної деонтології. Постійно удосконалює свій професійний рівень.

Медична сестра повинна знати: нормальну та патологічну анатомію та фізіологію людини; сучасні методи лабораторного, рентгенологічного, ендоскопічного та ультразвукового обстеження, лікування хворих; особливості спостереження і догляду за хворими в гарячці, з порушеннями стану органів дихання, кровообігу, травлення, сечових органів тощо; маніпуляції відповідно з профілем роботи; фармакологічну дію найбільш поширених лікарських речовин, їх сумісність, дозування, методи введення; методики дезінфекції та стерилізації інструментарію та перев'язувальних засобів; організацію санітарно-протиепідемічного та лікувально-охоронного режимів; основні принципи лікувального харчування; правила безпеки під час роботи з медичним інструментарієм та обладнанням; правила оформлення медичної документації; сучасну літературу за фахом.

Милосердя і співчуття - одні з найголовніших якостей медсестри. До цього обов'язково додається уважність, акуратність і відповідальність. Також важлива хороша координація рухів (особливо це важливо для операційних, процедурних, палатних медсестер), окрім цього - хороша пам'ять, прагнення до професійного росту. Гарне здоров'я і витривалість.