Слю́сар (нім. Schlosser, від Schloss — «замок») — робітник, який обробляє метали та інші матеріали ручним або механічним інструментом, а також складає, регулює, ремонтує машини та механізми. Існує більш ніж десять різновидів цієї професії.

Історія професії

Професія слюсаря бере свій початок з того моменту, коли людство почало винаходити машини, механізми, коли знадобилися фахівці для їхнього складання, обслуговування та ремонту. Вперше про слюсарну справу згадувалося в 1463 році у віденському архіві, а в 1545 році в Німеччині утворився слюсарний цех. Назва професії утворилася від німецького слова shlos - замок. Шлоссери – так називали майстрів, які виготовляли замки.

Зміст праці

Професія широко розповсюджена, затребувана на всіх етапах виробництва і при експлуатації будь-якої техніки і супровідних технічних систем (електричних, сантехнічних, телекомунікаційних і ін.). Слюсар-ремонтник - робітник, що обслуговує техніку на виробництві й у побуті. Предметом його праці можуть ставати різноманітні об'єкти. Ремонтнику необхідно добре розбиратися в тих механізмах, з якими він працює, знати логіку їхнього функціонування і властивості матеріалів, з яких вони виготовлені.

Фахівець може виконувати поточний, капітальний і плановий ремонт техніки. Поточний ремонт містить у собі заміну деталей, що вийшли з ладу. Капітальний ремонт проводиться тоді, коли поламані чи зношені базові механізми, що спричиняє ушкодження інших деталей і вузлів. Плановий ремонт - це діагностика і перевірка стану всіх систем механізму, заміна зношених деталей до того, як техніка вийшла з ладу. Для ремонту системи робітник у першу чергу знайомиться з технічним паспортом чи кресленням апаратури. Далі він здійснює технічну діагностику механізмів, при необхідності розбираючи апарат, складає план робіт.

Ремонтник усуває несправність, заміняючи чи ремонтуючи ушкоджені деталі. При цьому він використовує різні інструменти і прилади для проведення вимірів і діагностики. У процесі зборки устаткування чи техніки він робить припасування деталей, дотримуючи їхнє точне взаєморозташування відповідно до технічних умов; регулює і налагоджує роботу механізмів, готує їх до роботи.

Вимоги до індивідуальних особливостей слюсаря-ремонтника.

В кожній справі є сфера прикладання розуму. Інтелектуальний компонент в діяльності слюсаря займає важливе місце при виконанні діагностичних операцій, при моделюванні і виготовленні пристосувань для демонтажу вузлів і деталей, при виборі оптимальної технології відновлення зношених деталей.

Слюсар–ремонтник повинен уміти розпізнавати причини неполадок в роботі обладнання. Тобто для слюсаря-ремонтника мають значення не тільки сенсорні відчуття, а й процеси мислення, відтворення, оцінка і аналіз змін, що відбуваються в роботі обладнання. Саме осмислене розуміння ситуації, що склалася, допомагає вирішити практичну задачу – знайти причини неполадок у роботі обладнання і ліквідувати їх. Слюсарю необхідні також такі якості, як самовладання, урівноваженість, стриманість, самоконтроль. Відсутність перелічених якостей – одна з причин травматизму, порушення дисципліни на виробництві.

Медичні протипоказання

Професія протипоказана людям, що страждають хворобами опорно-рухового апарата, дихальних органів (бронхіальна астма), захворюваннями серцево-судинної системи, що схильні до алергійних захворювань, а також виражені дефекти зору і слуху, психічні розлади.

Вимоги до професійної підготовки

Слюсар-ремонтник повинен мати хороший зір; точність і координованість рухів, врівноваженість, терпіння, спостережливість, уважність, високий рівень технічного та оперативного мислення, просторову уяву, концентрацію уваги; оперативну та довготривалу пам'ять, комунікабельність, відчуття відповідальності, ввічливість, акуратність. Ці якості робітника мають велике значення при читанні креслень, при складанні та розбиранні вузлів та механізмів.

Споріднені професії

Слюсар-сантехнік, токар, фрезерувальник.

Професія слюсаря - ремонтника необхідна і в машинобудуванні, і на будівництві, і в хімічній промисловості, і в фермерському господарстві, і на багатьох інших підприємствах, бо машини і механізми стали невід’ємною частиною нашого життя. Хто, як не слюсар - ремонтник буде все це обладнання ремонтувати і підтримувати у робочому стані? Тому і перспективи професії великі!