Інформаційний портал Veteran.com.ua 14.11.2024
Між спокійним життям за кордоном і захистом нашої країни військовий Володимир Іліка обрав друге. Між розвитком рідного села і переїздом до міста теж довго не роздумував. Усе життя чоловік прагне не шукати комфорт деінде, а створювати – на своєму місці, своїми силами, для своєї сім’ї.
З початку війни у 2014 році Володимир обороняє Україну, а у жовтні він разом з дружиною Анастасією наважився на запуск власного бізнесу. Родина відкрила першу кав’ярню у селі, де проживає близько 3 тис. людей, і пропонує відвідувачам смачну каву та гарний сервіс. Про сімейний заклад для сайту veteran.com.ua розповіла дружина військового Анастасія Іліка.
«Крім служби, варіантів не було»
Володимир закінчив медичний коледж, тож у 2014 році став санінструктором на фронті. Потім виріс до фельдшера та начальника медичної служби, а за півроку до повномасштабної війни – нарешті вирішив відпочити. Та довгою перерва у службі не була.
«Напередодні вторгнення чоловік був за кордоном, і багато хто говорив, що буде війна, радили не приїжджати і не повертатися додому. Та він завжди відповідав, що поїде, і якщо буде потрібно – знову стане на захист України. Інших варіантів він для себе не бачив», - згадує Анастасія.
Тож вранці 24 лютого Володимир вже їхав до військкомату. Наразі він несе службу на Харківському напрямку.
«Не варто шукати кращого часу, ніж зараз»
Раніше подружжя ніколи не займалося бізнесом, і Анастасія жартує: «Коли всі закриваються, ми вирішили відкритися». Та чоловік переконав її, що кращого часу, ніж зараз, може просто не бути, і потрібно діяти, а не чекати змін.
«Ми давно мріяли про власну справу, але не наважувалися зробити цей крок. Та Володимир готовий під час війни будувати плани, вірить в наше майбутнє та Україну, а я вірю в нього», - говорить дівчина.
Володимир та Анастасія живуть в селі Панка Чернівецької області, і раніше там не було жодної кав’ярні, де можна було б випити смачні гарячі напої, поласувати десертами і зустрітися з друзями.
«У селі люди не звикли до такого формату, не думали, що тут може бути гарний заклад з якісним сервісом. Ми хотіли змінити цей стереотип, - розповідає власниця закладу. – Звісно, виникали страхи – чи буде попит, чи сподобається ідея відвідувачам. Але зараз я бачу, що ми не прогадали. До нас приходять і діти, і дорослі. Можливо, це не така велика кількість людей, як в місті, але достатня, щоб працювати та розвиватися».
Грант на мрію
Щоб здійснити свою мрію, Володимир та Анастасія взяли участь у грантовій програмі для ветеранів та їхніх родин. Держава надала подружжю 500 тис. грн. Для цього потрібно було скласти бізнес-план та пройти всі етапи відбору.
«Підготовка документів не викликала труднощів, але трохи хвилювалися щодо бізнес-плану, щоб правильно підрахувати, на що нам потрібні кошти, нічого не упустити. Ми шукали всюди інформацію, а перед тим, як подавати заявку – пройшли курси зі створення бізнесу для військових та членів їхньої сім’ї», - розповідає Анастасія.
Заявку схвалили, і в жовтні цього року пара відкрила кав’ярню. Суму гранту витратити на меблі, техніку і обладнання: вафельницю, гриль, мікрохвильову піч, холодильники, холодильну вітрину, касові апарати, термінал. За власні кошти побудували приміщення – кав’ярню розмістили в тимчасовій споруді.
«Це затратно, але, якщо б не було грантових коштів, напевно, ми б не розпочали цю справу зараз, - говорить підприємниця. – Крім того, створили два робочих місця – в нас працює кухар і касир».
Безкоштовна кава для військових
Анастасія та Володимир мріяли про гарне та затишне місце і реалізували свої плани – кав’ярня вийшла дуже світлою, з дерев’яними меблями, в стилі мінімалізму. Зараз гарячою кавою можна зігрітися всередині приміщення, а в теплий сезон працюватиме літня тераса.
Військових, які приходять у заклад, кавою пригощають безкоштовно. Таким чином хочуть висловити вдячність за щоденний захист.
«Поки будемо в змозі, ми завжди будемо варити каву для військових безкоштовно. Це дрібниця, але нам дуже приємно, радісно бачити їхню щиру реакцію», - розповідає дівчина.
В меню, крім напоїв – десерти, які заклад замовляє у кондитера, солодка та м’ясна випічка з листкового тіста, французькі хот-доги, картопля фрі, нагетси. Особливо все це полюбляють діти, тож дорослі не можуть відмовити їм і заходять у нову кав’ярню. В майбутньому подружжя мріє бачити у рідному селі ще більше дітей та молоді.
«Мій чоловік хоче розвивати село, у нього багато планів. Наприклад, відкрити скейт-парк або парк розваг. Ми прагнемо, щоб наше село стало місцем, куди будуть приїжджати діти з навколишніх населених пунктів. Потрібно заохочувати людей, створювати робочі місця і умови для комфортного життя, - впевнена Анастасія. - Крім того, Володимир мріє відкрити реабілітаційний центр для ветеранів».
Ще одна велика мрія сімейної пари – закінчення війни та перемога України.
«Зараз чоловік увесь вільний час допомагає мені з закупками, програмним забезпеченням, розрахунком матеріалів. Робить все, що може на відстані. Але ми сподіваємося, що скоро буде перемога і ми разом зможемо працювати і продовжувати нашу справу», - розповідає Анастасія Іліка.