Обирайте професію заздалегідь. Дізнайтеся якомога більше про майбутню спеціальність. Не полінуйтеся, попросіть знайомих чи родичів, які працюють за фахом, про який ви мрієте, розповісти або показати, що саме і як вони роблять. Відвідуйте дні відкритих дверей навчальних закладів, де опановують бажану спеціальність.

2. При виборі майбутньої професії не орієнтуйтеся лише на її престижність. Юристи, банкіри, економісти, фінансисти дійсно залишаються лідерами серед престижних професій, але ринок праці ними вже давно переповнений. Тож з позиції перспективи, ви можете залишитись з дипломом, але без роботи.

3. З кожним роком роботодавці стають все більш вибагливими і цінують тих, хто, крім диплома вишу, має ще багато умінь і знань.

4. «Непрестижні» професії, «чорна робота» - стереотипи. Представники робітничих професій сьогодні на вагу золота. Відповідно й зарплатня у таких фахівців часто вища, ніж у деяких спеціалістів, так званих, престижних професій.

5. Щоб дізнатися чи потрібна на ринку праці бажана спеціальність, переглядайте постійно оголошення роботодавців. А також зверніться до центру зайнятості, де проводять «Дні кар'єри», «Дні відкритих дверей». Тут є повна інформація про навчальні заклади, актуальні професії, вимоги роботодавців тощо).

Якщо ви взагалі не уявляєте, яку спеціальність обрати, краще зверніться до фахівців центрів зайнятості, які допоможуть вам визначитися з вибором майбутньої спеціальності, враховуючи ваші потреби і здібності. Також ви можете пройти онлайн-тестування  на офіційному Інтернет-порталі Державної служби зайнятості: http://profi.dcz.gov.ua/ «Платформа профорієнтації та розвитку кар’єри».

Підготувала поради для абітурієнтів провідний фахівець з питань зайнятості Чернівецького обласного центру зайнятості Марина Івасюк.