Сучасний тракторист володіє знаннями та навиками багатьох сільськогосподарських професій.

       Трактор був винайдений у XIX столітті. Професія тракториста з’явилась з появою трактора, який був створений вперше в світі майстром Ф. Бліновим. Спочатку це був дуже примхливий в експлуатації і чутливий до ушкоджень агрегат, тому використовувався він лише у якості механічного приводу для різних механізмів. Сьогодні ж трактор є одним із основних енергетичних засобів виконання різноманітних робіт не тільки в сільському господарстві, а й інших галузях народного господарства.

         Ця цікава і романтична професія для тих, хто любить природу відкриває широкі можливості для вдосконалення професійної майстерності та втілення на практиці творчих задумів. Сучасний трактор – машина дуже складна, в її конструкції поєднані досягнення багатьох наук – теплотехніки, гідравліки, механіки, електроніки, конструювання, технології машинобудування, а також наук, пов’язаних з експлуатацією тракторів.

     Сучасний тракторист володіє знаннями та навиками багатьох сільськогосподарських професій: водія, саме тракториста, механіка, знає будову і правила експлуатації тракторів і сільськогосподарських машин, систему технічного обслуговування машинно-тракторного парку, ознаки основних несправностей і способи їх усунення. Він має необхідні знання основних правил агротехніки і прогресивної технології механізованих робіт з вирощування сільськогосподарських культур.

       Тракторист-машиніст працює на гусеничних і колісних тракторах з причіпними, навісними та напівнавісними сільськогосподарськими машинами і знаряддями, на зернових і спеціальних збиральних комбайнах. Тракторист виконує механізовані роботи з обробки ґрунту, внесення мінеральних та органічних добрив, а також посіву, посадки сільськогосподарських культур і догляду за рослинами.

         Із розвитком механізації сільського господарства зміст роботи тракториста-машиніста змінювався. Якщо спочатку трактори використовувалися лише для обробки ґрунту, то сучасна техніка оснащена високотехнологічним обладнанням. Автоматизовані системи, безпілотне обладнання, системи датчиків й інші складні пристрої полегшують роботу тракториста-машиніста. При  цьому спостерігається тенденція переходу до виконання функцій оператора-наглядача, який слідкує за сільгосптехнікою.

         У найближчому майбутньому очікується запуск серійного виробництва сільгоспмашини, які зможуть працювати з мінімальною участю людини або зовсім без неї. Наразі інженери сфокусовані над розробкою безпілотної техніки, при роботі з якими необхідна присутність механізатора в кабіні для контролю і втручання в нестандартних ситуаціях. Також конструюються автономні машини, робота яких контролюється дистанційно.