Верстатник деревообробних верстатів – фахівець, який займається спеціалізованою обробкою деревини.

З давніх давен деревина широко використовується в будівництві. Із деревини будують будинки, виготовляють вікна, двері, паркет, меблі. Популярність деревини обумовлена, в першу чергу, її високими споживчими якостями: екологічністю, механічною міцністю, низькою теплопровідністю, легкістю в обробці.

Сучасні досягнення у галузі деревообробки дають змогу виготовляти все нові і нові вироби з деревини. На сучасному етапі застосовуються нові верстати для обробки деревини та лінії по збиранню столярно-будівельних конструкцій. А для виконання цих робіт необхідні висококваліфіковані робітники за спеціальністю «Верстатник деревообробних верстатів».

Верстатники деревообробних верстатів виконують поздовжній та поперечний розкрій пиломатеріалів з деревини м’яких і твердолистяних порід на однопильних верстатах, випилюють деталі з деревини за розміткою на стрічкопиляльних верстатах, розкроюють деревину та заготовки під кутом та по шаблону на кругло пиляльних верстатах; виконують свердління отворів у деталях на одношпиндельних свердлильних верстатах з механічною подачею; вибирають пази в деталях на свердлильно-пазувальних верстатах, налагоджують ці верстати. Виконують стругання в кут крайки та пласті брускових деталей на фугувальних та рейсмусових верстатах, фрезерувальні роботи на фрезерних верстатах. Виконують точіння деталей середньої складності.

В умовах ринкової економіки та з розвитком деревообробної галузі в людей зросла потреба до комфорту, краси та якості виробів з деревини, а одноразово зросла потреба в кваліфікованих робітниках з професії Верстатник деревообробних верстатів. Ця професія є однією з найбільш затребуваних в нашій області, так як у нас найбільш широко використовуються площі лісів для виробництва виробів u1079 з деревини. Саме тому в даному регіоні потрібен кваліфікований робітник, який буде вміти працювати на сучасних верстатах та лініях по переробці деревини.

Ефективність роботи верстатника деревообробних верстатів залежить не тільки від технічного і технологічного оснащення підприємства, але і від кваліфікації кадрів, які працюють на устаткуванні, від їх уміння підготовити до роботи верстат, своєчасно передбачити неполадки, які виникають при роботі устаткування, і вчасно їх ліквідувати.

Верстатник деревообробних верстатів повинен знати:

  • будову верстатів, які обслуговує;
  • породи, види та дефекти обробки деревини,
  • правила заточування дерево ріжучого інструменту;
  • припуски та допуски на обробку;
  • правила встановлення різального інструменту;
  • як застосувати шаблони при обробці матеріалу;
  • призначення контрольно-вимірювальних інструментів;
  • технічні умови на продукцію, деталі, що обробляються;
  • способи розкрою плитних матеріалів;
  • вимоги до якості обробки.

Робітник даної професії повинен мати хорошу координацію рухів, бути спокійним, зваженим, фізично витривалим, не мати алергії на пил та інші хімічні засоби, які використовуються в деревообробці. Верстатник повинен добре знати верстати, на яких працює, так як найбільш високий ризик полягає в неправильному використанні та недотриманні правил охорони праці при роботі на них.

Сучасна деревообробка є високомеханізованим та високопродуктивним і в той же час небезпечним і шкідливим виробництвом.

Небезпека і шкідливість деревообробки пояснюється наявністю двох груп специфічних особливостей:

  • перша група особливостей пов‘язана із специфікою матеріалів, що обробляються та застосовуються;
  • друга група особливостей пов‘язана із специфікою конструкції технологічного обладнання та режимами їх роботи.

Верстатники працюють у різних умовах: на будівельному майданчику, на деревообробних підприємствах. Вони працюють з інструментами і механізмами, які мають різальні органи, швидкообертаючі частини. При роботі використовують захисні засоби: навушники протизвукові, захисні окуляри, робочий одяг, взуття.

Верстатники працюють у сфері виробництва, будівництва, обслуговування, комунальному та сільському господарстві, приватному секторі. Представники даної професії затребувані при комплексній механізації і автоматизації технологічного процесу деревообробного виробництва, а також при впровадженні обладнання з програмним керуванням.