Коли йдеться про професію водія, часто додають, що вона – одна з найбільш поширених професій серед інших. І це - не перебільшення. 

Винахід автомобіля не можна вважати випадковим, людство поступово йшло до нього. Про самопересувні екіпажі людство мріяло протягом багатьох століть. Перші спроби створити автомобіль були ще в XVII ст. У цей же час французький інженер Нікола-Жозеф Кюньо створив перший паровий автомобіль-тягач, призначений для артилерійської зброї. Перші спроби не дозволили створити повноцінний автомобіль. Причетними до створення авто були великий італієць Леонардо да Вінчі, німецький художник Альбрехт Дюрер, російський винахідник Іван Кулібін та багато інших. Кожен з них зробив власний внесок у їх створення.

Відлік історії автомобіля ведеться від часу отримання патенту на винахід транспортних засобів з двигуном внутрішнього згорання німецькими винахідниками Карлом Бенцом (1844-1929 рр.) та Готлібом Даймлером (1834-1900 рр.). У 1889 році обидва автомобіля експонувалися на всесвітній виставці у Парижі.

Коли мова йде саме про професію водія, завжди додають, що вона є найбільш поширеною серед інших. Це - не перебільшенням. Керує автомобілем водій, представник професії, про яку йтиметься далі.

Водій автотранспортних засобів – фахівець, який професійно управляє легковими і вантажними автомобілями всіх типів і марок, а також машинами спеціального призначення.

Професія водія автотранспортних засобів – наймасовіша, щорічно тисячі молодих людей поповнюють ряди професіоналів. Автомобільний транспорт займає провідне місце, він використовується для перевезення людей і доставки вантажів, використовується і великими підприємствами, і приватними підприємцями. У загальному потоці машин можна бачити безліч вантажних автомобілів різного призначення. Із зростанням кількості автомобілів, ускладненням їх конструкцій, що поліпшують умови праці водія та підвищується їхня надійність, довговічність, економічність і екологічність, підвищуються вимоги до рівня професійної підготовки водіїв. Водій автотранспортного засобу повинен знати призначення, розташування, принцип дії механізмів і приладів легкового і вантажного автомобіля. Крім того, він повинен дотримуватися правил техніки безпеки при перевірці технічного стану автомобіля в обігу з експлуатаційними матеріалами: паливом, електролітом, маслами, охолоджувальними рідинами.

Водій повинен уміти керувати автомобільними транспортними засобами, виконувати вимоги правил дорожнього руху, правил перевезень вантажів, пасажирів та багажу; забезпечувати належний технічний стан автотранспортного засобу; контролювати правильність завантаження, розміщення та кріплення вантажів у кузові; усувати технічні несправності, які виникають під час роботи на лінії; заправляти автопаливом та іншими експлуатаційними матеріалами; оформлювати дорожню документацію.

Під час роботи водій зазнає значного психологічного навантаження, тому той, хто сідає за кермо, повинен відповідати певним вимогам щодо стану психіки та здоров’я. Водію потрібні бездоганні зір і слух. Зір має бути бінокулярним, тобто здатним сприймати речі об’ємно. Щодо окулярів, то їх використання дозволяється водію за межами сорокарічного віку. Водій має вільно розрізняти кольори, швидко відновлювати бачення після різкого переходу від темряви до світла і навпаки.
         Керуючи автомобілем, водій постійно знаходиться у одноманітній малорухомій позі, тому виникає нерівномірне навантаження на м’язи. Високі вимоги професії до уваги водія. З одного боку йому необхідна здатність до довготривалої концентрації уваги протягом всього часу руху, з другого – вона повинна постійно переключатися з одного об’єкта на інший. У водія повинна бути швидка реакція, бо у його роботі часто вирішальне значення мають навіть долі секунди. Від цього часто-густо залежить не тільки безпека руху, але й саме життя водія, пасажирів і пішоходів. Добре розвинений окомір допомагає водію вірно визначити необхідну дистанцію до іншого транспортного засобу, переходу або пішоходів, «відчувати» габарити автомашини у загальному потоці транспорту, безпомилково здійснювати обгін, зупинятися у визначеному місці, вдало маневрувати в обмеженому просторі.

Рухи водія з часом автоматизуються, тобто йому вже не потрібно докладати надмірних зусиль. Швидше засвоюються навики водіння тими, хто має якості точності та координованість рухів. У роботі водія величезне значення має вміння ефективно діяти у напружених критичних ситуаціях, які нерідко складаються на дорогах. Високій рівень емоційної стійкості дає йому змогу діяти швидко, точно і правильно. Щоб стати водієм- професіоналом, необхідно володіти наступними особистими якостями: спостережливістю, рішучістю, спритністю; врівноваженістю, розсудливістю; емоційною зрілістю, соціальною пристосованістю; великим обсягом уваги; гарною зоровою пам‘яттю; гарною моторною пам‘яттю; гарною реакцією на можливі несподівані ситуації на дорозі.